Dr hab. Aleksander Bańka

UŚ WNS piętro III pokój nr 319

• 16 stycznia 2007 - roku obrona pracy doktorskiej
  • od marca 2007 roku - adiunkt w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych UŚ, w Zakładzie Logiki i Metodologii (wcześniej, od października 2004 roku, zatrudniony na stanowisku asystenta)
  • 30 września 2014 roku – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego

• Kierownik Grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (projekt pt. „Między mistyką a metafizyką. Studium filozofii Josepha Maréchala”), indywidualny projekt badawczy nr NN101 171338, lata realizacji: 2010–2014.

Sprawowane funkcje

• Od 25 listopada 2012 roku, z nominacji Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca, przewodniczący Komisji ds. Świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
  • W latach 2010–2012 członek Komitetu organizacyjnego IX Polskiego Zjazdu Filozoficznego.
  • Od 2004 roku koordynator prac Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” – sekcja katowicka (organizacja non profit).
  • Od 17 października 2003 roku członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej przy Arcybiskupie Damianie Zimoniu (dwie kadencje), a następnie przy Arcybiskupie Wiktorze Skworcu (jedna kadencja).

• W latach 2008–2012 sekretarz „Folia Philosophica” – pisma naukowego Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrody

• Przyznana w październiku 2008 roku nagroda naukowa Rektora Uniwersytetu Śląskiego w kategorii najlepszych prac doktorskich w dziedzinie nauk humanistycznych, obronionych w Uniwersytecie Śląskim w latach 2006–2007.

historia filozofii, neokantyzm