Dr hab. Dariusz Kubok

UŚ WNS piętro III, pokój 324
Tel. (+48) 032-359-16-87

• 1995, Uniwersytet Śląski, Instytut Filozofii, magister filozofii.
  • 1998, Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Społecznych, filozofia (historia filozofii starożytnej), doktor.
  • 2004, Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Społecznych, nauki humanistyczne, doktor habilitowany.
  • 2009, Uniwersytet Śląski, Profesor UŚ.

Kierownik grantów międzynarodowych :

• Tradition und Formen der Kritik in der europäischen Philosophie. Grant naukowy: Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung. Rola w projekcie: Główny wykonawca, 2016-2017.

Staże naukowe i dydaktyczne:

• Staż naukowy w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 11.01.2015 - 14.01.2015.
  • Staff Training Visit within Erasmus Plus Training Staff Mobility, Palacký University Olomouc, 01.12.2015 - 05.12.2015.
  • Zagraniczny staż naukowo-dydaktyczny w Institute of Philosophy Matej Bel University, semestr zimowy 2014/2015.
  • Zagraniczny staż naukowy w Palacký University Olomouc, 01.02.-07.05.2016.
  • Staff Training Visit within Erasmus Plus Training Staff Mobility, Matej Bel, Banska Bystrica, 22-26.02.2017.
  • Staff Training Visit within Erasmus Plus Training Staff Mobility, University of Ostrava, 13-17.06.2017.

Cykle wykładów zagranicznych w ramach programu Erasmus (Erasmus+):

• Trnava, The University of St.Cyril and Methodius, Episteme and Doxa in Greek Philosophy from Parmenides to Plato, 2009.
  • Trnava, The University of St.Cyril and Methodius, Gorgias and the Eleatic Philosophy, 2010.
  • Košice, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Much Ado about 'the One': Xenophanes, Parmenides, Melissus, 2012.
  • Turkey, Kirikkale, Kirikkale University, Skeptical Attitude in Early Greek Thought, 2014.
  • Košice, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Xenophanes of Colophon and the Beginnings of Epistemology in Greek Philosophy, 2015.
  • Greece, University of Ioanina, The Origins of Ancient Greek Skepticism, 2016.
  • Czech Republic, Usti nad Labem, The Essence and Forms of Philosophical Criticism in the Presocratic Thought, 2017.

Sprawowane funkcje

• Dyrektor Instytutu Filozofii UŚ
  • Zastępca Przewodniczącego Komisji Filozofii i Socjologii PAN – Oddział w Katowicach

Działalność redakcyjna

• Redaktor naczelny czasopisma „Folia Philosophica”,
  • Członek Rady Redakcyjnej czasopisma „Studia Antyczne i Mediewistyczne”,
  • Członek Rady Programowej czasopisma „Studia z Filozofii Polskiej”,
  • Członek Komitetu Naukowego czasopisma „Słupskie Studia Filozoficzne”,
  • Członek Rady Redakcyjnej czasopisma "Idea. Studia na Strukturą i Rozwojem Pojęć Filozoficznych".
  • Redaktor naukowy serii: Filozofia, Uniwersytet Śląski (od 2012 do nadal).

Działalność organizacyjna:

• Komisja Bioetyczna przy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
  • Komisja ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich PAN.
  • Rada Programowa Międzynarodowego Centrum Postępu Społecznego.

Nagrody

• Nagroda Indywidualna II stopnia za działalność naukowo-badawczą przyznana przez JM Rektora UŚ, Katowice, 2005.
  • Nominacja do Nagrody Głównej Konkursu im. J. Długosza dla najlepszej książki z zakresu humanistyki za rozprawę Prawda i mniemania. Studium filozofii Parmenidesa z Elei, 2005.
  • Nagroda indywidualna II stopnia za działalność naukowo-badawczą przyznana przez JM Rektora UŚ, Katowice, 2009.
  • Wyróżnienie rozprawy habilitacyjnej przez Radę Wydziału Nauk Społecznych UŚ, Katowice, 2006.
  • Wyróżnienie rozprawy doktorskiej przez Radę Wydziału Nauk Społecznych UŚ, Katowice, 1998.
  • Nagroda Indywidualna II stopnia za działalność naukowo-badawczą przyznana przez JM Rektora UŚ, Katowice, 2016
  • Nagroda Indywidualna II stopnia za działalność naukowo-badawczą przyznana przez JM Rektora UŚ, Katowice, 2017.

Historia filozofii starożytnej, ontologia, epistemologia, historia idei

PBN:

PBN-ID: 1429010