dr Alicja Pietras

UŚ WNS piętro III pokój nr 331 C

• 2002 - Tytuł licencjata socjologii. Praca licencjacka pod kierunkiem prof. W Świątkiewicza pt. Między pacyfą a słonecznikiem. Aksjonormatywny pejzaż Przystanku Woodstock. Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach.
  • 2004 - Tytuł magistra socjologii. Praca magisterska pod kierunkiem prof. W. Świątkiewicza pt. Malowany ptak. Studium socjologiczne o normalności i nie-normalności w kulturze (praca wyróżniona). Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  • 2006 - Tytuł magistra filozofii. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. A. J. Norasa pt. Problem przedmiotu poznania w filozofii Immanuela Kanta i Nicolaia Hartmanna. Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  • 2008 - Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. A. J. Norasa pt. Postneokantowskie projekty filozofii. Nicolai Hartmann i Martin Heidegger (praca wyróżniona). Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  • 2008 - 2012 - Adiunkt w Katedrze Filozofii Akademii Pomorskiej w Słupsku.
  • 2015 - 2017  - Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Specjalność: nauczanie kultury i języka polskiego jako obcego.
  • 2016 - … Adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

• Projekt Dyskurs i intuicja. Przygotowanie specjalnego numeru „Przeglądu Filozoficznego” dotyczącego problematyki dyskursu i intuicji we współpracy z naukowcami z różnych polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Przegląd Filozoficzny – Nowa Seria, R 22: 2013, Nr 1 (85).
  • Udział w projekcie translatorskim Neokantyzm badeński i marburski. Antologia tekstów. Red. A. J. Noras, T. Kubalica. Katowice 2011.
  • Udział w projekcie translatorskim Niemiecka analityczna filozofii umysłu. Red. A. Pacholik-Żuromska. Toruń 2011.

• Członek Nicolai Hartmann Society
  • Członek zespołu redakcyjnego czasopisma Folia Philosophica
  • Recenzent w czasopismach Axiomathes oraz Constructivist Foundations

• historia filozofii, niemiecka filozofia transcendentalna, Kant, Hegel, neokantyzm, postneokantyzm, Nicolai Hartmann, Martin Heidegger, Hans Wagner, ontologia, teoria poznania, filozofia bytu duchowego, filozoficzne podstawy nauk humanistycznych i społecznych