Dzień św. Szarbela na Wydziale Teologicznym - 9 czerwca 2018 roku

„Naznaczony Bogiem”.

Św. Szarbel i duchowość Kościoła na Wschodzie

Dzień św. Szarbela na Wydziale Teologicznym - 9 czerwca 2018 roku

Dzień św. Szarbela to sympozjum mające na celu przybliżyć zainteresowanym tematykę związaną z życiem i duchowością św. Szarbela (największego katolickiego świętego na Bliskim Wschodzie, którego kult szerzy się też intensywnie w Polsce) oraz wczesnochrześcijańskimi korzeniami duchowości Kościoła Wschodniego i Zachodniego.

Sympozjum adresowane jest do studentów, społeczności akademickiej, członków wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń, wśród których szerzy się kult św. Szarbela oraz do osób indywidualnych, zainteresowanych życiem i duchowością tego świętego.

GOŚĆ SPECJALNY:

Raymond Nader

Raymond Nader jest libańskim katolikiem, maronitą, dyrektorem telewizji satelitarnej Noursat – największej chrześcijańskiej stacji telewizyjnej na Bliskim Wschodzie, która za pośrednictwem satelity Eutelsat nadaje program w języku arabskim na cały świat, kierując się misją głoszenia Ewangelii. Raymond Nader jest również założycielem i koordynatorem wspólnot „Rodzina św. Szarbela” oraz zaufanym współpracownikiem antiocheńskiego patriarchy maronitów, kardynała Bécharry Boutrosa Raï, w imieniu którego szerzy kult tego świętego w Libanie i poza jego granicami. Podróżując po całym świecie, daje świadectwo swojej wiary, ewangelizuje i przekazuje orędzia św. Szarbela.

ks. Zygmunt Kwiatkowski SJ

Ojciec Zygmunt Kwiatkowski jest jezuitą, misjonarzem,który ponad 30 lat spędził w Egipcie, Libanie i Syrii. Zna doskonale Bliski Wschód i realia tamtejszego Kościoła. Opiekował się katolickimi wspólnotami różnych obrządków, głownie na terenie Syrii. Szerzy kult św. Szarbela. Obecnie przebywa w Polsce, w jezuickiej parafii Najświętszego Imienia Jezus, w Łodzi.

Uczestnicy (osoby, które zapiszą się na sympozjum i uiszczą opłatę w wysokości 80 złotych) otrzymają identyfikatory, materiały sympozjalne, obiad oraz stały bufet kawowy. Zapisów można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. W formularzu znajdują się również wszystkie dane potrzebne do dokonania opłaty.

Przebieg Sympozjum:

Część pierwsza: 9.30-12.00

- otwarcie Sympozjum

·             Wykład pierwszy:ks. prof. dr hab. Jan Słomka (Wydział Teologiczny UŚ), „Ojcowie Pustyni i wczesnochrześcijańscy asceci – u źródeł chrześcijańskiej duchowości”.

·             Wykład drugi:dr hab. Aleksander Bańka (Instytut Filozofii UŚ) „Szarbel Makhlouf – życie i duchowość”

·             ks. Marcin Wylężek (parafia bł. Karoliny, Centrum Duchowości), „Duchowy pejzaż Libanu – obrazy z miejsc kultu św. Szarbela i świętych libańskich” – pokaz zdjęć.

- pytania i odpowiedzi do całości, dyskusja (ok 30 minut)

Część popołudniowa (13.30 – 17.00)

·             Wykład trzeci: ks. Zygmunt Kwiatkowski SJ, „Sytuacja duchowa chrześcijan w Libanie i na Bliskim Wschodzie”

·             RAYMOND NADER, „Świadectwo spotkania ze św. Szarbelem”.

·             Raymond Nader, ks. Zygmunt Kwiatkowski, „Przesłanie św. Szarbela dla współczesnego świata” – panel dyskusyjny (prowadzenie: Aleksander Bańka)

- zakończenie sympozjum (ok. 17.00)

- godzina 18.00: Msza Święta z elementami liturgii w języku arabskim (dla chętnych) – kościół Maryi, Niepokalanej Jutrzenki Wolności (Katowice-Brynów, niedaleko Wydziału Teologicznego).

1.          Organizatorzy: Wydział Teologiczny UŚ, Instytut Filozofii WNS UŚ, Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej.

2.          Obsługa techniczna sympozjum: (zapisy, catering, promocja wydarzenia – strona internetowa i ogłoszenia, przygotowanie materiałów, wolontariat, itd.) – Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej

Strona wydarzenia:

www.naznaczonybogiem.pl